Wednesday, 28 November 2018

dr. Milica Kacin Wohinz prejela Zoisovo nagrado za življenjsko delo na področju zgodovinopisja

dr. Milica Kacin Wohinz prejela Zoisovo nagrado za življenjsko delo na področju zgodovinopisja

 

 

 

 

Zoisova nagrada za življenjsko delo na področju zgodovinopisja
dr. Milica Kacin Wohinz


Znanstvena svetnica dr. Milica Kacin Wohinz, ki je bila do upokojitve zaposlena na Inštitutu za novejšo zgodovino v Ljubljani, je posvetila svoje raziskovalno delo zgodovini Primorske. Poglobila se je v zgodovino primorskih Slovencev ter v delovanje italijanskih in fašističnih institucij, ki so jo močno zaznamovale. Na tem področju je prispevala temeljne zgodovinopisne študije, ki so ji odprle možnost plodnega sodelovanja z italijanskim zgodovinopisjem. Njena osebna izkušnja Primorke, ki je odraščala v narodno zavedni družini in fašistični družbi, partizanska aktivnost, povojni poglobljeni študij ter večdesetletno delo v italijanskih in jugoslovanskih arhivih so ji omogočili globok uvid v kompleksnost primorske zgodovine, v politično narodno obrambno življenje Slovencev in Slovenk na Primorskem v 20. stoletju, a jo tudi utrdili v zavedanju, da se lahko pisanje primorske zgodovine oplaja le v stikih z italijanskimi raziskovalnimi izkušnjami. Kot sopredsednica slovensko-italijanske zgodovinsko-kulturne komisije je potrdila svojo znanstveno odličnost in uspešnost pri oblikovanju skupnega slovensko-italijanskega poročila.


Svoja spoznanja je objavila v številnih znanstvenih člankih in v več znanstvenih monografijah, v katerih je predstavila primorske Slovence in istrske Hrvate pod italijansko zasedbo 1918−1920, njihovo dejavnost v rimskem parlamentu ter primorski upor fašizmu v letih 1920−1941.


Izjemno znanstveno razgledanost je prenašala tudi na mlajše generacije in jim bila vzor s svojo težnjo po objektivnosti in ideološki nevtralnosti. V mednarodnem zgodovinopisju je pustila globoko sled predvsem z oceno, da je slovensko narodno odporniško gibanje prvi antifašizem v Evropi, organizacija TIGR pa tudi prvi oboroženi antifašizem. Ta pomemben prispevek Slovencev k evropskemu razvoju je dr. Milica Kacin Wohinz znanstveno utemeljila in predstavila javnosti.


Ne le s svojim odličnim znanstvenim opusom, ki je vreden spoštovanja tako po svojem obsegu kot sporočilnosti, temveč tudi zaradi osebnostne integritete, s katero se je uveljavila doma in v tujini kot ena od vodilnih intelektualk svoje dobe, je dr. Milica Kacin Wohinz pustila trajen pečat v humanistiki in v celotni slovenski družbi.

 

Vir: Podeljene so Zoisove in Puhove nagrade ter priznanja 2018