Ponedeljek, 13. julij 2020

100 obletnica požiga Narodnega doma v Trstu

100 obletnica požiga Narodnega doma v Trstu

Danes obeležujemo stoletje od fašističnega požiga Narodnega doma, simbola slovenskega meščanstva v Trstu. Oddaje, članki in predavanja na temo požiga, ki jih lahko te dni gledamo, beremo in poslušamo pri nas, predstavljajo požig kot enega prvih fašističnih zločinov, ki je želel z ustrahovanjem in nasiljem nad tržaškimi Slovani doseči svoje politične ter etnične cilje. Onkraj naše zahodne meje se sočasno pojavljajo bistveno drugačne interpretacije, saj krivdo za dogodek neredko pripišejo Slovencem, ki naj bi neprenehoma izzivali Italijane. Vse do danes dvojnost razlag ni bila presežena, postala je temeljni del zgodbe o požigu. Dvojnost je tudi temeljni element novega 110-stranskega stripa Črni plamen: požig Narodnega doma v Trstu, ki prav danes izide pri ZRC SAZU in je družinski projekt striparja Zorana Smiljanića ter mladega raziskovalca na INZ Ivana Smiljanića. O stripu, v katerem se zgodovina prepleta z zgodbo dveh mladih Tržačanov, je možno več prebrati na tej povezavi: https://zalozba.zrc-sazu.si/sl/publikacije/crni-plamen#v. Po ceni 19 evrov ga je mogoče naročiti na naslovu narocanje@zrc-sazu.si

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino