Sreda, 5. marec 2025

Ljubinka Škodrić: »Ženske v Srbiji med drugo svetovno vojno (1941–1945)«

Zgodovina na Špici / History on the Edge

Ljubinka Škodrić: »Ženske v Srbiji med drugo svetovno vojno (1941–1945)«


Lepo vabljeni na novo predavanje v ciklu dogodkov Zgodovina na Špici, ki bo potekalo v sredo, 12. marca 2025, ob 13. uri v prostorih INZ ali na ZOOM povezavi: https://us06web.zoom.us/j/86949706378.

Predavala bo Ljubinka Škodrić, naslov predavanja bo »Ženske v Srbiji med drugo svetovno vojno (1941–1945)«. Predavanje bo v angleškem jeziku.

 

Ženske v Srbiji med drugo svetovno vojno (1941–1945)

Kot heterogena družbena kategorija so ženske v Srbiji med drugo svetovno vojno doživljale različne in pogosto nasprotujoče si usode. V primerjavi z medvojnim obdobjem se je njihovo življenje močno spremenilo, saj so prevzele nove odgovornosti in se soočile s političnimi, družbenimi in gospodarskimi izzivi. Ženske so bile prisiljene premagovati skrajne težave, vključno z revščino, pomanjkanjem, preseljevanjem, množičnimi povračilnimi ukrepi, vstajami in prisilnim delom.

Podpora žensk je bila iz gospodarskih, političnih in ideoloških razlogov bistvena za vse vojskujoče se frakcije. Ker je vojna pospešila spremembe v tradicionalnih družinskih strukturah, so se v različnih ideoloških in političnih skupinah pojavile razprave o vlogah in statusu žensk. Politika do žensk, ki so jo vodile okupacijske in kolaboracionistične oblasti ter gibanje Ravna Gora in Ljudsko osvobodilno gibanje, je odražala širši odnos med družbenopolitičnim okoljem in ideološkimi perspektivami srbske družbe med drugo svetovno vojno.

Politika okupacijskih oblasti do žensk se je osredotočala na gospodarsko izkoriščanje ter vzdrževanje miru in reda. Ženske, ki so bile zaposlene pri okupatorjih ali v intimnih odnosih z njimi, so imele koristi, medtem ko so bile tiste, ki so se upirale ali so veljale za rasno nezaželene, zaprte v taborišča, ustanovljena po celotnem ozemlju Srbije. Poleg tega so kolaboracionistične oblasti okrepile konservativne ideale, ki so ženskam odrekali možnost modernizacije in pomembnejšega javnega udejstvovanja. Podobno si je tudi gibanje Ravna Gora le malo prizadevalo, da bi pritegnilo ženske, in zavzelo konservativno, patriarhalno stališče, ki se ni razlikovalo od stališča kolaboracionističnih oblasti, saj so oboji v ženskah videli izključno žene in matere.

Nasprotno pa je Ljudsko osvobodilno gibanje zagovarjalo pozitiven odnos do ženskega vprašanja in si precej prizadevalo za mobilizacijo ženske podpore. Ženske so ta prizadevanja prepoznale, izrazile pripravljenost sodelovati v odporu in se pridružile Ljudskemu osvobodilnemu gibanju. S tem so izpodbijale patriarhalne norme in tradicionalno pojmovanje vojne kot moške domene, kar je pomenilo odločilen prelom s preteklostjo.

Prenesi:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino