Četrtek, 5. december 2019

Pojasnilo Inštituta za novejšo zgodovino o sanacijskem načrtu zavoda, ki vključuje omejitev dostopa do knjižnice za zunanje uporabnike

 

26. 11. 2019
Na Inštitutu za novejšo zgodovino (INZ) se nedvomno zavedamo, da je naša knjižnica izjemno pomembna ustanova za študij in raziskovanje novejše zgodovine in zato že desetletja vzdržujemo obsežen javni program specialne knjižnice iz sredstev za lastno raziskovalno dejavnost. Pri tem poudarjamo, da četudi je knjižnica delovala javno, nikoli ni bila za to svoje delo posebej financirana kot javna knjižnica in ta dejavnost tudi ni opredeljena kot javna služba INZ.
Ob zadnjem temeljitem pregledu finančnega, kadrovskega in siceršnjega stanja INZ se je pokazalo, da status knjižnice znotraj INZ ni ustrezno organizacijsko in finančno urejen, spoznanje pa je do skrajnosti zaostrilo dejstvo (znano 22. 10. 2019), da je inštitutu v letošnjem letu Agencija za raziskovalno dejavnost namenila znatno manjši del sredstev za ustanoviteljske obveznosti. Trenutni finančni položaj je zato nadvse resen, še bolj projekcije za naslednji dve leti.
Iz tega in iz številnih drugih razlogov je sedaj INZ zavezan pripraviti celovit sanacijski načrt, ki vključuje tudi prestrukturiranje knjižnice. Načrt, ki ga je številna ekipa pripravljala pretekle tri tedne, zadeva vse zaposlene in vsa področja delovanja, usmerjen pa je v prvi vrsti v dva cilja: v razvoj INZ in v njegovo nadaljnjo kadrovsko rast. V naslednjem letu bo tako potrebnih kar nekaj odrekanj in med drugim Inštitut za novejšo zgodovino tudi ne bo mogel zagotavljati istega obsega javnega delovanja knjižnice, ne da bi ogrozil svoje osnovne znanstveno-raziskovalne dejavnosti. Obseg javnega programa knjižnice bomo opredelili po zaključeni sanaciji in po selitvi na novo lokacijo. Ob tem dodajamo, da bi knjižnica zaradi selitve začasno zaprla vrata tudi brez finančnih in strukturnih težav. INZ si bo v prihodnje v vsakem primeru prizadeval, da ostane knjižnica celovita (čeprav bo na dveh lokacijah) in na voljo raziskovalcem v čim večjem obsegu, v skladu s finančnimi in zakonskimi zmožnostmi. Za dodatne informacije se lahko zainteresirani kadarkoli obrnete na inštitut, veseli pa bomo tudi morebitne pomoči in konkretnih idej o ureditvi problematike financiranja knjižnice.

 

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino