Četrtek, 3. september 2020

Vabilo na virtualno konferenco JTDH 2020

SDJT

SDJT

 

Zaradi pandemije Covid-19 bo letošnja konferenca Jezikovne tehnologije in digitalna humanistika potekala v virtualni obliki: http://www.sdjt.si/wp/dogodki/konference/jtdh-2020/

Konferenca je za vse udeležence brezplačna, je pa zaradi lažje organizacije obvezna prijava: https://forms.gle/cmeX6orURaSfuFSN9

Ker želimo zagotoviti, da bi bila konferenca v čim večji meri dostopna za vse zainteresirane, bo program sestavljen iz asinhronih in sinhronih elementov:

- Zbornik konference in posnetki predstavitev sprejetih prispevkov bodo objavljeni vnaprej, tako da si jih bodo udeleženci lahko ogledali, ko jim to najbolj ustreza.

- Med konferenco bomo v okolju Zoom organizirali moderirane tematske diskusije v živo, na katerih bodo registrirani udeleženci lahko zastavljali vprašanja in komentirali prispevke.

24. in 25. septembra 2020 se bosta tako predstavila 2 vabljena predavatelja iz tujine ter avtorji 21 rednih in 5 študentskih prispevkov, ki smo jih uvrstili v 4 tematske sklope: Jezikovne in govorne tehnologije, Jezikovni viri, Korpusna analiza in Digitalna humanistika in pedagogika. Poleg rednega programa bomo v sklopu konference priredili tudi panel Razvoj slovenščine v digitalnem okolju. Ob zaključku konference bomo nagradili najboljši študenski prispevek, po konferenci pa bo sledil še redni letni občni zbor Slovenskega društva za jezikovne tehnologije.

Urnik konference: http://www.sdjt.si/wp/dogodki/konference/jtdh-2020/urnik-timetable/

Prav lepo vabljeni, da se nam pridružite.

Darja Fišer

V imenu programskega odbora JTDH 2020

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino