Raziskovalno delo

Glagolska vezljivost v slovenščini: skladnja, pomenoslovje in raba

Glagolska vezljivost v slovenščini: skladnja, pomenoslovje in raba

Šifra projekta: Z6-4616 

Finančni vir: Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS

Trajanje projekta: 1. 10. 2022 – 30. 9. 2024

Vodja projekta: dr. Jakob Lenardič

Opis projekta

Leksikalni izrazi imajo nepredvidljive porazdelitvene in pomenske lastnosti. Zaradi tega mnogo tvorbeno-pretvorbenih pristopov k modeliranju mentalnega leksikona, npr. tudi v številnih različicah Chomskyjanskega skladenjskega minimalizma, predpostavlja veljavnost leksikalistične hipoteze. Po tej hipotezi je leksikon komponenta slovnice, ki je ločena od drugih ravni jezikovne reprezentacije, kot je prav skladnja, in uporablja lastna kombinatorična pravila tako za tvorbo besed kot za manipulacijo leksikalnega pomena.

Ker je slovenščina pregibni jezik z bogatim naborom oblikovno sorodnih besed, ki se medsebojno razlikujejo v skladenjskem in pomenskem soizboru, leksikalistično hipotezo predpostavlja večina raziskav v sodobnem  slovenskem jezikoslovju.  Teoretski problem te predpostavke pa je, da so majhne razlike v sintagmatskih procesih, po katerih se ločujejo sorodne besede, opisane kot naključne lastnosti izjemno kompleksnega leksikalnega inventarja. Z vidika ovrgljive znanstvene teorije bi pa morale v resnici tovrstne razlike biti obrazložene na bolj sistematičen način, namreč z uporabo načel, ki neodvisno urejajo oblikoskladenjsko izpeljavo.

Podoktorski projekt bo preučil pomensko-skladenjske lastnosti določenih premen v glagolskem načinu v slovenščini. Pokazali bomo, da izključno skladenjska obravnava vezljivosti nudi natančnejši model glagolskih struktur kot dosedanji leksikalistični pristopi v slovenskem jezikoslovju. V projektu bomo natančno zaobjeli lastnosti jezika, ki so izpričane v dejanski rabi, ter tudi prispevali k boljšemu razumevanju kognitivnih procesov, na katerih temelji pomensko-skladenjska izgradnja slovenskih slovničnih struktur.

Cilji

  1. Preučili bomo znotrajjezikovne pomenske lastnosti in medjezikovne razlike v slovenskih in tudi slovanskih neosebnih zgradbah. Opredelili bomo, v kolikšni meri razlike v interpretaciji udeleženskih vlog ustrezajo razlikam v skladenjski kompleksnosti.

  2. Raziskali bomo, kako so omejitve skladenjske realizacije udeleženskih vlog odvisne od dveh osnovnih procesov, ki urejata skladenjsko izpeljavo – pripis sklona  in ujemanje v oznakah φ – torej, ujemanje v slovnični osebi, spolu in številu med samostalniško zvezo in glagolskimi elementi.

  3. Raziskali bomo odnos med leksikalnim vidom in udeleženskimi vlogami.  Predlagali bomo novo pomensko-skladenjsko razčlembo, ki bo nudila odgovor na nerazrešeno vprašanje, zakaj neergativni glagoli, ne pa netožilniški, lahko vstopajo v slovensko neosebno zgradbo.

V projektu bomo uporabili mešane metode, ki bodo združevale obsežno korpusno raziskavo s skrbno nadzorovanimi eksperimentalnimi preveritvami slovnične ustreznosti, ki bodo izvedene na podlagi korpusnih podatkov. Splošna empirična predpostavka v generativnem jezikoslovju je, da korpusni podatki vsebujejo preveč šuma, da bi se lahko uporabljali za raziskavo manj pogostih jezikovnih vzorcev, ki so sicer ključnega pomena za nadaljnji razvoj skladenjske teorije. Nasprotno bomo pokazali, da so jezikovni korpusi pravzaprav neprecenljivi viri za redke jezikovne podatke in da so prav korpusni podatki tisti, ki razkrijejo podrobne lastnosti vidskega sistema in udeleženskih vlog v slovenščini ter pokažejo, kako ta sistema medsebojno delujeta.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino