Migracije in razvoj na gorskih obmejnih območjih Švice in Slovenije: primerjalna perspektiva (18. – 20. stoletje)

Migracije in razvoj na gorskih obmejnih območjih Švice in Slovenije: primerjalna perspektiva (18. – 20. stoletje)

 

Šifra projekta N6-0151 (B).

Finančni virJavna agencija za raziskovalno dejavnost RS

SICRIS

Vodja projekta: dr. Žarko Lazarević

Trajanje projekta: 1. 6. 2020 – 31. 05. 2023

 

Partnerji in člani projekta:

  • Inštitut za novejšo zgodovino: dr. Nataša Henig Miščič, dr. Marta Rendla, dr Janja Sedlaček
  • Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije: dr. Ines Beguš, dr. Aleksander Panjek
  • ZRC SAZU, Inštitut za slovensko izseljenstvo in migracije: dr. Aleksej Kalc

 

Opis projekta:

Raziskovalni projekt namerava raziskati gospodarske učinke in družbene in kulturne vplive, ki so jih imele migracije in mobilnost na štiri (obmejne) regije: švicarski kanton Neuchâtel in Ticino ter slovenske pokrajine Gorica in Štajerska.

Ta območja so označena z različnimi zgodovinskimi potmi, ki so določile oblike urbanega in industrijskega razvoja, pa tudi družbene lastnosti in dinamiko identitete analiziranih regij. Te analogije zadevajo zlasti njihovo morfologijo, saj vsebujejo gorska območja, ki so določale razvojne usmeritve. Poleg tega jih združuje tudi prisotnost pomembnih selitvenih gibanj in čezmejnih dogodkov mobilnosti, ki jih deloma spodbuja njihova obemejna lega. Vendar je meja tudi v izvoru razlik med švicarskimi regijami - kjer je v celotnem obdobju opazovanja nespremenjena - in slovenskimi, kjer se je meja zaradi različnih zgodovinskih dogodkov premikala in tako spreminjala njihovo državno pripadnost in  ideološke režime.

Projekt vključuje obdobje med 18. in 20. stoletjem. S primerjalnim pristopom se osredotoča na gospodarske učinke in socialno in kulturno spodbudo, ki so jih prinesle migracije in mobilnosti v nanaliziranih regijah. Cilj raziskave je predvsem analizirati migracije v njihovih ekonomskih, socialnih in kulturnih razsežnostih, upoštevajoč njihove "pozitivne" in "negativne" učinke glede na dinamiko razvoja in transformacije štirih opazovanih regij. Katere sledi in vidne znake puščajo migracije na ozemlju? Kako oceniti njihov prispevek z merjenjem razkoraka med prednostmi in slabostmi?

Projekt obravnava ta vprašanja skozi trojno perspektivo.

  • Prva preučuje različne oblike migracij, ki jih povzročajo, in jih upošteva v njihovi materialni in nematerialni naravi. Na presečišču tega dualizma so altruistične in redistributivne uporabe migracijskih produktov opisane kot predmet privilegiranega opazovanja za oceno preobrazbe povezav med migracijskimi projekti (individualnimi in kolektivnimi) in družbenim okvirom, v katerem se oblikujejo.
  • Druga perspektiva se osredotoča na vlogo migracij kot dejavnika neenakosti. Z nekaterimi kazalniki, ki zadevajo vidike socialno-ekonomskega tkiva štirih preučevanih področij, in na podlagi primerov, ki temeljijo na lokalnih realnostih, je cilj projekta preveriti, ali so migracije odgovorne za pojave teritorialnega neravnovesja in polarizacije razvojnih usmeritev, pa tudi posamezne poti.
  • Tretja perspektiva postavlja vprašanje, kako je bila mobilnost strukturirana v čezmejnih prostorih štirih analiziranih regij.  Poleg preverjanja ekonomskih in socialnih posebnosti v zvezi s srednje in dolgoletnimi migracijami je namenjeno tudi ugotavljanju učinkov meje (v različnih vrednostih skozi stoletja in v različnih socialno-ekonomskih razmerah) na dinamiko regionalnega razvoja.     

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino