Raziskovalno delo

Parlament v dobi evropeizacije: Češka in Slovenija (ParlAgE)

Naslov projekta: Parlament v dobi evropeizacije: Češka in Slovenija (ParlAgE)

Šifra projekta: J6-60112 (A)

SICRIS

Finančni vir: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije

Trajanje projekta: 1.2.2025 - 31.1.2028

Vodja projekta: dr. Jure Gašparič

Sodelujoči: dr. Ivan Sablin, dr. Darja Fišer, dr. Tjaša Konovšek, Kristina Pahor de Maiti Tekavčič, Jure Skubic, dr. Ganna Kryvenko, Saša Hajzler

Opis projekta:

Projekt zajema metodično poglobljeno analizo temeljnih transformacij češkega in slovenskega nacionalnega parlamenta v dobi evropeizacije (1993–2004), pri čemer obravnava prepletene zgodovine deliberativnega odločanja in politične reprezentacije. Preko transnacionalnega zgodovinskega pristopa projekt skuša raziskati medsebojni odnos med nacionalnimi državami in EU, kot je le-ta kot politični projekt zamišljan, konstruiran in politično izveden. Ta preiskava bo zagotovila boljše razumevanje ključnih vprašanj politične zgodovine, ki so potrebna za razlago in razumevanje transformacij in primerjalnih izzivov, s katerimi se EU sooča, kot so vzpon prej nepriljubljenih političnih strank in gibanj, zaton drugih ter pojav EU-skepticizma. Z naslavljanjem doslej neizkoriščenega analitičnega potenciala evropeizacije kot edinstvenega orodja za primerjalno analizo, projekt ne bo le zapolnil vrzeli v znanstvenem polju parlamentarnih študij, temveč tudi zagotovil izbor zanesljivih multidisciplinarnih pristopov, ki združujejo historiografsko analizo z metodami digitalne humanistike, ter izdelal kompleksen interpretativni model za nadaljnje primerjalno preučevanje evropeizacije. Z boljšim razumevanjem in jasnim razlikovanjem tega od drugih nadnacionalnih pojavov projekt cilja k izboljšanju političnih razprav o EU kot skupnem projektu.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino