Politična zgodovina

Politična zgodovina

 

Ključne besede: država, državnost, politična misel, politična praksa, politika od spodaj, politika kot življenjski svet.

Šifra raziskovalnega programa: P6-0281 (A) SICRIS

Obdobje trajanja raziskovalnega programa:  1.1.2022 - 31.12.2027      

Obseg programa: 5,2 FTE

Finančni vir: Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)

Vodja: dr. Marko Zajc

Sodelujoči: dr. Aleš Gabrič, dr. Jure Gašparič, dr. Bojan Godeša, Isidora Grubački, dr. Damijan Guštin, dr. Jurij Hadalin, Saša Hajzler, Tjaša Konovšek, dr. Maja Lukanc, Blaž Štangelj, dr. Nina Vodopivec, dr. Jurij PerovšekNesa Vrečer, dr. Ivan Sablin, Una Blagojević.

 

Programska skupina (PS) Politična zgodovina Inštituta za novejšo zgodovino raziskuje politično zgodovino obdobja od 19. do 21. stoletja. Poleg politične zgodovine Slovenije in zgodovine predhodnih državnih tvorb, obravnava PS tudi politično zgodovino v globalni, komparativni in transnacionalni perspektivi.

OSNOVNA RAZISKOVALNA VPRAŠANJA: KAJ, KDO in KJE je država?

Procesi dekonstrukcije in rekonstrkucije državnosti v 20. stoletju so preoblikovali in nadgradili habsburško dediščino državnosti, niso pa jo povsem ukinili ali zamenjali z novim. V 20. stoletju se je pojem države ozko navezoval na vprašanje blaginje prebivalstva in nacionalne homogenosti. Socialistična Jugoslavija je eksperimentirala s političnimi praksami, ki naj bi v prihodnosti pospešili odmiranje države, čeprav je bil istočasno pojem države ozko navezan na pojem nacionalnega preko federalnega sistema. Osamosvojitev Slovenije je bila v javnosti pojmovana kot izenačitev naroda in države (»Slovenci so dobili svojo državo«), z evropskimi integracijami pa je država dobila dimenzijo, ki je presegala nacionalno državo – EU regulacija in zakonodaja. Kot je izpostavil A. Landwehr (2003), pojem države ni bil »od vedno tukaj«, prav tako ni padel z neba. Naš pristop presega splošno prepričanje, da je država zgolj nevtralni okvir, ki konstituira narod kot politično entiteto. Gre za kompleksen fenomen, ki je historično pogojen in ga ni mogoče razumeti enostransko, že zlasti ne v okviru ozkega nacionalnega narativa.

 

MODULI

Politična misel (M1)

Analiza diskurza zgodovinskih akterjev, konceptov, ki so jih uporabljali, in spreminjajočega se pomena teh konceptov in političnega jezika.

Politična praksa (M2)

Politična prakso bomo preučevali preko fenomenov političnih strank (kontinuiteta raziskovanja), parlamentarizma in diplomacije.

Politika od spodaj (M3)

Študije družbenih gibanj od spodaj opozarjajo na zapostavljene zgodovinske akterje in epizode, ter prepoznavajo mehanizme, s katerimi lahko ti akterji vplivajo na spremembe od spodaj.

Politika kot življenjski svet (M4)

Za razumevanje političnega sveta je potrebno razumeti življenjski svet akterjev. Kdo se sploh odloča za poklic politika? Kako vanjo vstopa? kako si vzpostavi osebno življenje?

 

SKUPNI PROJEKTI

Obdobje 1990 - 2025

P1: PROJEKT Sodobna politična zgodovina Slovenije 1990-2025

Moduli M1, M2, M3, M4.

Obdobje 1945-1989

P2: PROJEKT Socialistična zveza delovnega ljudstva

Moduli M3, M4.

Obdobje 1848-1945

P3: PROJEKT Slovenski politični diskurz v večnacionalnem kontekstu: teksti in komentarji; Izbrani teksti slovenske politične zgodovine: 1848-1945

Moduli M1, M2.

Obdobje 1959- sodobnost

P4: PROJEKT Naša lastna intelektualna zgodovina

Moduli M1, M4.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino