Red mrtvaške glave pod Alpami: Enote in ustanove Waffen-SS na Slovenskem med drugo svetovno vojno


KOCJANČIČ, Klemen. Red mrtvaške glave pod Alpami : enote in ustanove Waffen-SS na Slovenskem med drugo svetovno vojno / Klemen Kocjančič ; [prevod povzetka Studio S.U.R.] ; Ljubljana : Inštitut za novejšo zgodovino, 2021. - Zbirka Razpoznavanja = Recognitiones, ISSN 2350-5664 ; 44.

Knjiga Red mrtvaške glave pod Alpami: Enote in ustanove Waffen-SS na Slovenskem med drugo svetovno vojno je prvo zgodovinopisno delo, ki se ukvarja s prisotnostjo enot in ustanov Waffen-SS na slovenskem etničnem ozemlju v času druge svetovne vojne. Waffen-SS je bila paravojaška organizacija nemške nacistične stranke, ki je bila med vojno obravnavana kot četrta veja nemških oboroženih sil.

V prvem delu se bralec seznani s splošno zgodovino Waffen-SS, ki sega od ustanovitve nacistične stranke in se konča z nemškim porazom leta 1945, ter hkrati dobi vpogled v kompleksni sistem organizacije Waffen-SS, kar omogoča lažje razumevanje dotične tematike.

Osrednji, drugi del je namenjen predstavitvi različnih enot in ustanov Waffen-SS, ki so delovale na območju današnje Slovenije kot zamejske Slovenije (Italija, Avstrija) in so bile v stiku z narodnoosvobodilnim gibanjem. Pregled deležnikov Waffen-SS razkriva množico različnih enot in ustanov, različnih specialnosti in kvalitete. Nekatere so zagotavljale le podporo drugim enotam oz. pripadnikom (npr. esesovska vojaška bolnišnica), druge so bile namenjene le varovanju objektov, infrastrukture
(npr. esesovska poštna zaščita), medtem ko so bile tretje dejansko uporabljene v bojih proti partizanom. Zadnjo skupino predstavljajo enote Waffen-SS, ki so le prečkale slovensko ozemlje.

Tretji del knjige sestavlja poskus pregleda pripadnikov Waffen-SS, ki so bili slovenskega rodu oz. so se rodili na ozemlju Slovenije. Sem sodijo tako zamejski Slovenci, pripadniki nemške manjšine iz Slovenije kot Slovenci. Njihove življenjske zgodbe razkrivajo različne vzroke za vstop v Waffen-SS, ki segajo od prostovoljnega vstopa zaradi ideološkega-nacionalističnega nazora do prisilne mobilizacije.

Knjiga Red mrtvaške glave pod Alpami: Enote in ustanove Waffen-SS na Slovenskem med drugo svetovno vojno predstavlja pomembno dopolnitev v slovenskem vojaškem zgodovinopisju druge svetovne vojne, saj analizira medvojno dogajanje, ki do sedaj ni bilo podvrženo temeljiti obravnavi.



ISBN - 978-961-7104-07-3

COBISS.SI-ID - 72263683



Ovitek, kazalo in povzetek so na voljo na spodnji povezavi.

Prenesi:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino