Raziskovalno delo

Slovenska zgodovina v malem: kontinuitete in spremembe v vaški skupnosti v dolgoročni perspektivi (Tomaj, 16.–20. stoletje)

Slovenska zgodovina v malem: kontinuitete in spremembe v vaški skupnosti v dolgoročni perspektivi (Tomaj, 16.–20. stoletje)

 

Šifra projekta: J6-3143

Finančni vir: Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS

SICRIS

Trajanje projekta: 1. 10. 2021 – 30. 9. 2024

Vodja projekta: dr. Aleksander Panjek (UP FHŠ)

 

Partnerji in člani projekta:

 

Opis projekta:

Z raziskavo nameravamo pokazati kompleksnost in dinamičnost kmečke družbe skozi daljše časovno obdobje od 16. do 20. stoletja. Poudarek želimo dati internim dinamikam in procesom ter obenem vplivom in odzivom na širše družbene, gospodarske, kulturne in politične procese, v konstantnem razmerju do elementov kontinuitete. V središču pozornosti želimo imeti »malega« človeka in njegovo lokalno skupnost, ki jo bomo obravnavali hkrati s strukturnega in dinamičnega vidika in ki naj nam deluje kot prizma, skozi katero lahko opazujemo  širše zgodovinske procese. V ta namen smo se pri opredelitvi našega problemskega pristopa odločili za kombinacijo treh teoretskih izhodišč, to so: mikro-zgodovinska metoda, institucionalna teorija in moralna ekonomija. Tomaj obravnavamo kot študijo primera slovenske vaške skupnosti zaradi nadpovprečno dobro ohranjenih virov in njegove izpostavljenosti številnim zgodovinskim okoliščinam in prelomnicam, ki so značilne za slovensko podeželje.

 

Cilji raziskave so:

  1. Premostiti ločeno obravnavo zgodovinskih obdobij in pomanjkanje komunikacije med zgodovinarji, ki jih obravnavajo. Spremenjen pristop omogoča preverjanje uveljavljenih interpretacij in oblikovanje prenovljenih odgovorov na izbrana vprašanja slovenske zgodovine.
  2. Opredeliti elemente kontinuitete in značilnosti sprememb na področju gospodarstva, družbe in kulture na slovenskem podeželju skozi daljše časovno obdobje od predindustrijske do postindustrijske družbe.
  3. Povrniti podeželju središčno vlogo v slovenski zgodovini na sodoben metodološki in interpretativen način.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino