dr. Jakob Lenardič

dr. Jakob Lenardič

Jakob Lenardič je jezikoslovec, ki se ukvarja s tvorbeno-pretvorbeno slovnico in formalnim pomenoslovjem.  V okviru (post)minimalističnih pristopov raziskuje skladenjsko ujemanje, pripis strukturalnega sklona ter izpeljavo glagolskih argumentov v slovanskih jezikih. Ukvarja se tudi z vprašanjem, kako je rekurzivna skladenjska izpeljava povezana s kompozicijsko semantiko izgrajene strukture.

Poleg teoretskega jezikoslovja se ukvarja tudi s korpusnim jezikoslovjem v okviru širše digitalne humanistike, kjer raziskuje kontekstualno interpretacijo formalnih leksikalnih lastnosti, kot je naklonskost, pri čemer želi pokazati, kako vse to variira med jezikovnimi registri in žanri s posebnim ozirom na parlamentarni diskurz, spletno komunikacijo in akademsko pisanje.

Vodi iniciativo CLARIN Resource Families, katere namen je nuditi raziskovalcem iz digitalne humanistike, družboslovja in jezikovnih tehnologij zbirko združenih uporabniku prijaznih orodij in virov, ki so dostopni preko mednarodne infrastrukture CLARIN.

Z letom 2023 je nacionalni koordinator DARIAH-SI

Izbrane publikacije

  • “The CLARIN Resource and Tool Families,” (z Darjo Fišer) v CLARIN: The Infrastructure for Language Resources, urednika Darja Fišer in Andreas Witt (Berlin: De Gruyter, 2022), 343–372. https://doi.org/10.1515/9783110767377-013
  • “Hedging modal adverbs in Slovenian academic discourse,” (z Darjo Fišer) Slovenščina 2.0, zvezek 9, številka 1 (2021). https://doi.org/10.4312/slo2.0.2021.1.145-180
  • “Linguistic data citation in Slovene scientific publications: Analysis and recommendations,” (s Tomažem Erjavcem in Darjo Fišer) Slovenščina 2.0, zvezek 8, številka 1. (2020). https://doi.org/10.4312/slo2.0.2020.1.1-34.
  • “A syntactic re-analysis of the Slovenian impersonal se-construction,” v Advances in Formal Slavic Linguistics, uredniki Franc Marušič, Petra Mišmaš in Rok Žaucer (Berlin: Language Science Press, 2020), 151–178. https://doi.org/10.5281/zenodo.3763740.

Zaposlitvi:

  • Inštitut za novejšo zgodovino (2022–)
  • Oddelek za prevajalstvo, Filozofska fakulteta UL (2016–2022)

Vpetost v projekte:

  • “Glagolska vezljivost v slovenščini: skladnja, pomenoslovje in raba” (podoktorski projekt ARRS, 2022–2024)

Nagrade

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino