dr. Janja Sedlaček <em>© 1</em>

dr. Janja Sedlaček

Izobrazba 

  • univ. dipl. zgodovinarka in novinarka: Univerza v Ljubljani, 2004, diplomska naloga: Slovenska narodna sprava v časopisju (1984-1997)
  • doktorica znanosti s področja zgodovine: Univerza v Ljubljani, 2016, doktorska naloga: Regionalni razvoj na Slovenskem v 20. stoletju

 

Raziskovalna dejavnost

Raziskovalna področja: gospodarska zgodovina, še zlasti pa:

  • regionalni razvoj in regionalne razlike,
  • migracijski procesi ter njihovi gospodarskih vzroki in posledice,
  • gospodarska zgodovina obmejnih področij,
  • okoljska zgodovina

 

Sodelovanje v raziskovalnih programih 

  • članica programske skupine Ekonomska, socialna in okoljska zgodovina Slovenije

 

Izbrani projekti

Trenutno sodeluje pri naslednjih projektih:

  • Migracije in družbene spremembe v primerjalni perspektivi: primer zahodne Slovenije po drugi svetovni vojni
  • Migracije in razvoj na gorskih obmejnih območjih Švice in Slovenije: primerjalna perspektiva (18. – 20. stoletje)

 

Izbrane publikacije:

  • SEDLAČEK, Janja. "Proč s šmarnico". Zgodovina za vse : vse za zgodovino. 2007, 14, št. 2, str. 89-105. http://hdl.handle.net/11686/1900.
  • SEDLAČEK, Janja. Narodna sprava v slovenskih časopisih. Borec : revija za zgodovino, literaturo in antropologijo. 2006, 58, št. 630-634, str. 9-60.
  • SEDLAČEK, Janja. Slovenska narodna sprava v ogledalu časopisja (1984-1997). Prispevki za novejšo zgodovino. 2006, 46, št. 1, str. 431-446. http://hdl.handle.net/11686/1391.
  • SEDLAČEK, Janja. Razvitost in razvoj občine Maribor in Podravske regije v času druge Jugoslavije. V: OSET, Željko (ur.), BERBERIH-SLANA, Aleksandra (ur.), LAZAREVIĆ, Žarko (ur.). Mesto in gospodarstvo : mariborsko gospodarstvo v 20. stoletju. Ljubljana: Inštitut za novejšo zgodovino; Maribor: Muzej narodne osvoboditve, 2010. Str. 577-591.
  • SEDLAČEK, Janja. Regionalne razlike v Dravski banovini. V: LAZAREVIĆ, Žarko (ur.), LORENČIČ, Aleksander (ur.). Podobe modernizacije : poglavja iz gospodarske in socialne modernizacije Slovenije v 19. in 20. stoletju. Ljubljana: Inštitut za novejšo zgodovino, 2009. Str. 79-111. Zbirka Razpoznavanja, 8. http://hdl.handle.net/11686/38007.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino