Pravno obvestilo

Avtorske pravice

Gradivo, objavljeno na spletnih straneh Inštituta za novejšo zgodovino, se lahko reproducira le v nekomercialne namene. Reprodukcija mora biti opravljena v skladu z Zakonom o avtorskih in sorodnih pravicah (avtor/ica, naslov dela, kraj in leto izdaje, stran navedka; v vseh ostalih primerih spletna stran www.inz.si).

Omejitev odgovornosti

Inštitut za novejšo zgodovino bo z vzdrževanjem vsebin spletnega mesta skušal zagotavljati ažurnost in točnost podatkov, vendar za to ne jamči in ne prevzema nobene odgovornosti (uporaba objavljenih vsebin je na uporabnikovo lastno odgovornost). Inštitut si pridržuje pravico do spreminjanja, dodajanja ali odstranitve spletnih strani (v celoti ali delno) brez predhodnega opozorila. Inštitut prav tako ne prevzema nikakršne odgovornosti za povezave (in vsebine) do drugih strani svetovnega spleta.

Varovanje zasebnosti

Inštitut za novejšo zgodovino se zavezuje, da bo spoštoval zaupnost podatkov uporabnikov spletnega mesta. Podatki ne bodo posredovani tretji osebi ali uporabljeni v katerekoli druge namene, razen za namen naročanja publikacij na Inštitutu za novejšo zgodovino.

Dostopnost

Ta izjava o dostopnosti se nanaša na spletno stran https://www.inz.si Inštituta za novejšo zgodovino. Spletna stran je delno skladna z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zaradi v nadaljevanju navedenih izjem (nedostopnih vsebin).

Pri razvoju novih spletnih strani in aplikacij sledimo smernicam WCAG 2.0 ali WCAG 2.1 (angl. Web Content Acessibility Guidelines), ki se delijo na tri ravni Skladne vsebine: A, AA in AAA. Na Inštitutu za novejšo zgodovino se trudimo biti skladni najmanj z ravnjo AA.

Pri implementaciji priporočil je kljub temu lahko prišlo do nenačrtovanih in nezaželenih napak ali hroščev.

Za zagotavljanje zahtev glede dostopnosti so bile sistemsko zagotovljene nekatere prilagoditve, kot so:

  • odzivno oblikovanje (angl. responsive) – postavitev vsebine se prilagaja ločljivosti zaslona,
  • prikaz vsebin za uporabnike podpornih tehnologij (na primer: bralnike zaslona, brajevo vrstico) – delna implementacija,
  • navigacija s tipkovnico (prilagoditev za uporabnike, ki ne morejo uporabljati miške) – delna implementacija,
  • ustrezni barvni kontrasti (med besedilom in ozadjem)– delna implementacija,
  • predvidljivo delovanje spletišča,
  • omogočena je uporaba različnih ravni naslovov,
  • slike so opremljene z nadomestnimi besedilom – ne velja za vse objave podatkov, zaradi tehničnih omejitev.

Na Inštitutu za novejšo zgodovino se nenehno trudimo izboljšati uporabniško izkušnjo za naše uporabnike in glede na rezultatte evalvacijskih orodij https://wave.webaim.org/ in https://tenon.io/ sproti izboljšujemo posamezne elemente dostopnosti. Kljub temu nekatere objavljene vsebine v trenutni fazi prilagoditve spletne strani še ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti, kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij.

Ta izjava je bila pripravljena 15. 9. 2020 na podlagi samoocene. Izjava je bila nazadnje pregledana 15. 9. 2020.

Vsebine se na spletišču pogosto posodabljajo. Kljub prizadevanjem, da bi bile čim bolj dostopne in uporabnikom prijazne, lahko obiskovalci spletišča naletijo na težave z dostopnostjo. Obvestilo o morebitnih primerih neskladnosti objav z določili Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij in zahteve po posredovanju informacij v dostopni obliki lahko pošljete po navadni ali elektronski pošti na naslov Inštituta za novejšo zgodovino.

V primeru, da ugotovite odstopanja od določil Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, lahko podate prijavo inšpektorjem za informacijsko družbo po navadni ali elektronski pošti na naslov:

Uprava Republike Slovenije za informacijsko varnost
MINISTRSTVO ZA JAVNO UPRAVO
Tržaška cesta 21
1000 Ljubljana
gp.uiv@gov.si

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino