Digitalna humanistika: viri, orodja in metode

Digitalna humanistika: viri, orodja in metode

 

Ključne besede: Digitalna humanistika, digitalne izdaje, zgodovinske zbirke, ustna zgodovina, korpusno jezikoslovje, strojno učenje, mešane metode, jezikovne tehnologije, govorne tehnologije, računalniški vid.

Šifra raziskovalnega programa: P6-0436

Obdobje trajanja raziskovalnega programa:  1. 1. 2022 – 31. 12. 2027      

Obseg programa: 2,5 FTE

Finančni vir: Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)

Vodja: dr. Darja Fišer

 

Partnerji in člani programa:

 

Digitalizacija kulturne dediščine v Sloveniji zaostaja za evropskim povprečjem. Z izjemo korpusnega jezikoslovja in literarne zgodovine, ki razpolagata s številnimi bogato označenimi in mednarodno priznanimi korpusi in znanstvenokritičnimi izdajami, je datafikacija raziskovalnih virov v slovenski humanistiki močno fragmentirana, ti pa so obenem v veliki meri nezdružljivi, saj uporabljajo različne standarde kodiranja. Vse to jasno kaže, da v Sloveniji še niso izpolnjeni pogoji, ki bi nudili ustrezno podporo sodobnim podatkovno usmerjenim raziskavam na področju digitalne humanistike, kar omejuje tako raziskovalno dejavnost v Sloveniji kot njeno mednarodno prepoznavnost. Raziskovalni program naslavlja tri glavne raziskovalne probleme: (1) razvoj in uvedbo naprednih delotokov za izdelavo in objavo zanesljivih, interpretabilnih, interoperabilnih in bogato označenih kompleksnih digitalnih izdaj; (2) razvoj in promocijo novih interdisciplinarnih kvantitativnih in kvalitativnih metod za slovensko digitalno humanistiko; in (3) razvoj in vrednotenje naprednih tehnologij za obdelavo, obogatitev in vizualizacijo heterogenih večmodalnih in večjezičnih zgodovinskih podatkov.

Znanstveni okvir predlaganega raziskovalnega programa je izrazito interdisciplinaren in temelji na korpusnem in računalniškem jezikoslovju ter strojnem učenju, pri čemer se program raziskovalno osredotoča na eno- in večjezične zbirke pisnih, govornih in slikovnih podatkov in metapodatkov, relevantnih za slovensko sodobno zgodovinopisje, medijske študije, politologijo in antropologijo. Razvoj in uvedba jezikovnotehnoloških metod v slovensko digitalno humanistiko je ključnega pomena, saj bodo le-te bistveno doprinesle k celovitejšemu razumevanju preteklih in trenutnih družbenih pojavov v evropskem kontekstu. V programu bodo razvite tudi nove tehnologije, ki bodo omogočale digitalizacijo raziskovalnih podatkov in kulturne dediščine za potrebe digitalne humanistike.

V programu bomo izvedli celoten raziskovalni cikel digitalne humanistike, ki vključuje zajem, organizacijo, shranjevanje,  obogatitev, analizo, vizualizacijo in interpretacijo podatkov ter diseminacijo pridobljenih rezultatov. Čeprav metode in tehnologije, razvite v programu, niso omejene na določene zbirke podatkov, bo program prispeval 6 novih dragocenih multimodalnih podatkovnih zbirk za digitalno humanistiko. V programu bomo izboljšali metode za digitalizacijo kompleksnih zgodovinskih dokumentov, razvili nove metode za transkripcijo posnetkov iz ustne zgodovine ter se vključili v razvoj mednarodno novih metod za računalniško obdelavo slik v zgodovinskih dokumentih. V programu bomo prav tako prilagodili jezikovne tehnologije in orodja za obogatitev besedil za zgodovinske in narečne jezikovne različice. Omogočili bomo podporo za proučevanje večjezičnih dokumentov, pomebnih za raziskovanje slovenske zgodovine. Program bo razvil tudi napredne mešane metode za mrežno, geoprostorsko in časovno analizo digitalnohumanističnih podatkov.

 

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino