CLARIN.SI

Slovenska raziskovalna infrastruktura za jezikovne vire in tehnologije

CLARIN.SI

Konzorcij: Alpineon, d.o.o.Amebis, d.o.o.Institut “Jožef Stefan”, Inštitut za novejšo zgodovinoSlovensko društvo za jezikovne tehnologijeTrojina, zavod za uporabno slovenistikoUniverza v LjubljaniUniverza v MariboruUniverza v Novi GoriciUniverza na Primorskem, Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti

Nacionalni koordinator: dr. Tomaž Erjavec (Institut “Jožef Stefan”)

Spletna stran: CLARIN.SI

Finančni vir: Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)

Strateški dokumenti:

 

Slovenska raziskovalna infrastruktura za jezikovne vire in tehnologije CLARIN.SI je del evropske infrastrukture CLARIN, katere splošni cilj je spodbujanje raziskovalne dejavnosti na področju humanistike in družboslovja. CLARIN.SI je usmerjen k raziskovalcem s področja računalniškega in korpusnega jezikoslovja ter digitalne humanistike in k posameznikom z drugih raziskovalnih in poslovnih področij, kjer se izdelujejo in uporabljajo jezikovni podatki.

Inštitut za novejšo zgodovino je bil eden izmed ustanovnih članov CLARIN.SI in prispeva k delovanju infrastrukture CLARIN predvsem s tem, da omogoča dostop do svojih velikih in bogato kodiranih zbirk besedil iz novejših slovenskih historičnih virov in da deluje kot kot primarna zveza z DARIAH(-SI).

Inštitut je ena najpomembnejših ustanov na področju digitalne humanistike v Sloveniji in je nacionalna koordinacijska ustanova DARIAH-SI, članice infrastrukturnega konzorcija DARIAH ERIC. Eden od treh raziskovalnih programov Inštituta je Raziskovalna infrastruktura slovenskega zgodovinopisja, ki vzdržuje portal Zgodovina Slovenije – SIstory. Raziskovalna infrastruktura izvaja digitalizacijo zgodovinsko pomembnega gradiva in upravlja izvorno digitalne vsebine. Druga naloga je spletno objavljanje literature in virov za zgodovinopisne raziskave, ne glede na njihovo obliko ali formate, s čimer se ne omejuje samo na besedilne vire. Ker tekstovne datoteke predstavljajo večino njihovega digitalnega arhivskega gradiva, se osredotočajo na napredno označevanje besedil v skladu s Smernicami TEI in uporabo ustreznih XML tehnologij. Na ta način nastajajo obsežni besedilni korpusi, ki temeljijo predvsem na stenografskih zapisih različnih slovenskih zakonodajnih teles.

Zastopnik Inštituta za novejšo zgodovino: dr. Andrej Pančur
Namestnika: dr. Mojca Šorn, dr. Jurij Hadalin

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino