RI-SI – DARIAH

 

»RAZVOJ RAZISKOVALNE INFRASTRUKTURE ZA MEDNARODNO KONKURENČNOST SLOVENSKEGA RRI PROSTORA – RI-SI – DARIAH«

 

Investitor:                                              Posrednik:                                                       Sofinancer:          

                       

 

Slovenska infrastruktura DARIAH-SI je del evropske digitalne raziskovalne infrastrukture za umetnosti in humanistiko (The Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities – DARIAH), ki je med drugim namenjena podpori in vzpodbujanju digitalno usmerjenih raziskav ter poučevanju na področju humanistike.

DARIAH-SI, organizirana kot konzorcij partnerjev (Inštitut za novejšo zgodovino in Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti), je distribuirana digitalna infrastruktura, sestavljena iz omrežja storitev, orodij, podatkov, ljudi in tehnologij, ki omogočajo raziskovanje in podporo raziskavam na polju digitalne humanistike. V skladu s smernicami DARIAH njeno delovanje pokriva potrebe vseh večjih akterjev na področju humanistike in širše v Sloveniji v smeri izgradnje nacionalne digitalne raziskovalne infrastrukture.

Osnovni namen investicijskega projekta »Razvoj raziskovalne infrastrukture za mednarodno konkurenčnost slovenskega RRI prostora – RI-SI – DARIAH«, ki ga sofinancira Republika Slovenija, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (nakup raziskovalne opreme 2019–2020), je izboljšanje strojne opreme DARIAH-SI oziroma nakup:

  • 3 dvo-procesorskih strežnikov, namenjenih povečanju procesorske, spominske in diskovne zmogljivosti obstoječe strojne opreme (192 procesorskih jeder, 768 GB RAM, 360 TB diskovnih kapacitet);
  • novega strežnika za priklop JBOD (64 procesorskih jeder, 256 GB RAM, 120 TB diskovnega polja);
  • 256 TB JBOD diskovnega polja;
  • stikala CISCO;
  • strežniške omare in brezprekinitvenega napajanja UPS.

 

Projekt bo omogočil hitrejše, intenzivnejše in visoko kakovostno vključevanje v velike mednarodne projekte in s tem pripomogel h krepitvi mreže raziskovalne infrastrukture človeških virov v znanosti, omogočanju prostega pretoka ljudi, zamisli in znanja v evropskem raziskovalnem prostoru.

A: Razvojni cilji (splošni cilji) projekta:

  • oblikovanje in vodenje dejavnosti in storitev s strani humanistične raziskovalne skupnosti;
  • zagotovitev učinkovite vključitve obstoječih virov, orodij in storitev, ki imajo širšo podporo v obstoječi raziskovalni dejavnosti, v razvoj infrastruktur na nacionalni in mednarodni ravni;
  • zagotovitev učinkovite promocije digitalnih metod v humanističnih raziskavah za dosego trajnostnega razvoja digitalne humanistike;
  • zagotovitev celovitega dostopa do podatkov ter storitev odprto in prosto dostopne infrastrukture DARIAH ne glede na to, iz katere države prihajajo raziskovalci;

 

B: Specifični cilji projekta:

  • zagotovitev nadaljnjega delovanja tehničnih storitev infrastrukture s posodobitvijo njene strojne opreme,
  • nadgraditev opreme, da bo omogočala tudi eksperimentalno in razvojno delo na področju zagotavljanja infrastrukturnih storitev;
  • zagotovitev dodatnih diskovnih polj, ki bodo omogočala fleksibilno prilagajanje potrebam projektov po dodatnih spominskih zmogljivostih;
  • zagotovitev soopravilnosti z obstoječimi nacionalnimi infrastrukturami, tako da bo mogoče obstoječe in nove nacionalne kapacitete uporabljati za povečanje kapacitet (scale-out) ter sekundarni storitveni center (fail-over), s čimer bo zmanjšana nevarnost odpovedi storitev ali izgube podatkov zaradi katastrofalne napake v lokalnem centru (vključitev v mrežo računalniških gruč konzorcija Slovensko nacionalno superračunalniško omrežje (SLING) in preko tega v nacionalno raziskovalno infrastrukturo HPC RIVR).

 

Kontakt:

info@inz.si

Povezava:

http://www.dariah.si/

Prenesi:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino