Ekonomska, socialna in okoljska zgodovina Slovenije

Ekonomska, socialna in okoljska zgodovina Slovenije

 

Ključne besede: Ekonomska zgodovina, socialna zgodovina, okoljska zgodovina, narava, okolje, organska ekonomija, moderna ekonomija, podnebje, komodifikacija, okoljska patologija, anomalije, utilizacija okolja, družbena in okoljska ranjivost, tveganja.

Šifra raziskovalnega programa: P6-0280 (A) SICRIS

Obdobje trajanja raziskovalnega programa:  1. 1. 2022 – 31. 12. 2027       

Obseg programa: 3,7 FTE

Finančni vir: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS)

 

Vodja: prof. dr. Žarko Lazarević

Sodelujoči: dr. Dunja Dobaja, dr. Marta Rendla, dr. Filip Čuček, dr. Meta Remec, dr. Nataša Henig Miščič, Ivan Smiljanić, dr. Janja Sedlačekdr. Lev Centrih, dr. Jelena Seferović, Sara Šifrar Krajnik, Nina Ošep.

V okviru dolgoročnih raziskav gospodarske, socialne in okoljske zgodovine Slovenije bomo v naslednjem raziskovalnem obdobju dali poudarek temeljnim problemom razmerja med ekonomskim in socialnim razvojem ter naravnim okoljem. Kot raziskovalne fenomene izpostavljamo področje razmerij med imperativom ekonomskega razvoja in vrednotami dolgoročnega ohranjanja naravnega okolja, ki se zastavlja v okviru integriranih konceptov družbenega razvoja. Na tem področju želimo s predstavitvijo ozadij in evidenc razmerja med naravo, ekonomijo in družbo opozoriti na kompleksnost in prepletenost ter na različne ravni teh razmerij v dolgoročni zgodovinski perspektivi. V ospredje postavljamo razmerje med gospodarstvom, družbo, ljudmi na eni strani ter naravnim prostorom človeškega bivanja in gospodarjenja na drugi strani. Hkrati presegamo dve tradicionalni, metodološko konstitutivni paradigmi slovenskega zgodovinopisja, to je etno in antropocentristično optiko. V program raziskovanja uvajamo načeli makro koncepta antropocena in zasnovo okoljske zgodovine na ozadjih dolgoročne družbene in ekonomske trasformacije slovenskega prostora. Primerjalno pa v kontekstu globalnih procesov gospodarskega, socialnega in okoljskega razvoja. Antropocen definiramo kot novo geološko obdobje, ko z industrijsko in sledečo znanstveno-tehnično revolucijo človeška gospodarska in socialna dejavnost postopno postane temeljno gonilo preoblikovanja naravnega okolja. Ne samo s stališča klimatskih sprememb, temveč tudi ali predvsem s stališča procesov postopnega izčrpanja razpoložljivih naravnih virov prek lastne sposobnosti samodejne obnove. V nasprotju s predmoderno dobo in organsko ekonomijo se v antropocenu, zaradi izjemne rasti tehnoloških zmogljivosti za zajem in pretvorbo naravnih virov, vpliv človeka na okolje zelo poveča. Analitično prizadevanje je zamejeno v periode od postopnega opuščanja fevdalizma do konca 20. stoletja, v dobo modernih gospodarskih in socialnih ureditev, kar zajema pojem antropocena. Ekonomski in socialni sistemi so v slovenskem primeru opredeljeni kot kapitalizem in socializem (komunizem).

 

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino