dr. Marta Rendla <em>© 1</em>

dr. Marta Rendla

ARRS: 27883

 

Kot znanstvena sodelavka se ukvarja z raziskovanjem ekonomskih in socialnih manifestacij življenjske ravni Slovencev v času socializma. Njihov materialen svet odkriva z ugotavljanjem ekonomske zmogljivosti gospodinjstev, obsegom in strukturo potrošnje ter opremljenostjo gospodinjstev s trajnimi potrošnimi dobrinami. Preučuje tudi značilnosti infrastrukturnih dobrin ter dostopnost dobrin in storitev s področja razvedrila, kulture in preživljanja prostega časa. Posebno pozornost namenja vprašanju stanovanjske preskrbe in stanovanjski politiki. Je avtorica del in prispevkov s področja socialno-ekonomske in kulturne zgodovine ter žrtvoslovja.

 

Raziskovalni interesi:

  • Ekonomska in socialna zgodovina
  • Življenjska raven in življenjski pogoji | Gospodinjstva | Potrošnja | Stanovanja | Dobrine vsakdanje rabe
  • 2. svetovna vojna | Žrtve 2. sv. vojne
  • Socializem
  • Slovenija | Jugoslavija

 

Izobrazba:

  • doktorica zgodovinskih znanosti (Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani, 2016) | Doktorska disertacija: Življenjska raven Slovencev v času socializma s poudarkom na šestdesetih in sedemdesetih letih.
  • uni. dipl. zgodovinarka (Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani, 2003) | Diplomsko delo: Odnos do živali in pogled na delovanje Kranjskega društva za varstvo živali 1902-1915

 

Programi in projekti ARRS:

 

Izbrane publikacije:

  • Rendla, Marta: »Kam ploveš standard?« : življenjska raven in socializem. Ljubljana : Inštitut za novejšo zgodovino, 2018.
  • Rendla, Marta ; Hönig, Nataša ; Lazarević, Žarko: 73.000 bančnih dni : zgodovina, izkušnje in spomini. Ljubljana : NLB, 2020.
  • Rendla, Marta. Čas Nika Kralja: racionalno, ekonomično, industrijsko. Niko Kralj, pionir industrijskega oblikovanja: »Čudna je človekova narava, da si želi vedno nekaj drugega, kar ima, » str. 29−49. Ljubljana : Slovenska matica : Muzej za arhitekturo in oblikovanje, 2021.
  • Rendla, Marta. Alternativna kulturna gibanja in "konglomerat FV" v osemdesetih letih v Sloveniji. Prispevki za novejšo zgodovino = Contributions to the contemporary history = Contributions á l'histoire contemporaine = Beiträge zur Zeitgeschichte, (Letn. 58, št. 2, 2018, str. 139-159).
  • Rendla, Marta ; Pančur, Andrej ; Dežman, Jože. Kraji smrti in kraji grobov v zbirki podatkov o žrtvah druge svetovne vojne Inštituta za novejšo zgodovino, (str. 109-116). Pravica do groba : Republika Slovenija in vojni grobovi : 5. poročilo Komisije Vlade RS za reševanje vprašanj prikritih grobišč. Ljubljana : Družina, 2021.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino