"Odločnejši protivniki semitstva"

Razpoznavanja / Recognitiones 51

Razpoznavanja / Recognitiones 51


Cankar, Tadej : "Odločnejši protivniki semitstva". O antisemitizmu in slovenskih liberalcih na Kranjskem

Založništvo in izdelava - Ljubljana : Inštitut za novejšo zgodovino : Arhiv Republike Slovenije, 2023

ISBN - 978-961-7104-32-5

COBISS.SI-ID - 170940931

Iz recenzij:

»Osrednji namen« knjige naj bi bil prikaz antisemitizma kranjskih slovenskih liberalcev pred prvo svetovno vojno, toda zasnovana je precej širše. Uvodnemu delu o položaju Judov in antisemitizmu v Evropi in srednji Evropi v 18. in 19. stoletju sledi prikaz glavnih značilnosti antisemitizma na Kranjskem, ki opozarja ne le na antisemitizem nižjih slojev prebivalstva, temveč tudi izobraženskih in političnih elit, kar je seveda posebej zanimivo, saj na Kranjskem Judov skoraj ni bilo. Avtor
predstavi odnos do Judov in antisemitizem v vseh treh slovenskih političnih taborih in ugotavlja, da v tem pogledu med kranjskimi slovenskimi »klerikalci in liberalci ni prihajalo do večjih razlik«. Pri tem analizira politični, gospodarski in nacionalni »vidik« antisemitizma slovenskih liberalcev, ki naj bi imel poleg tradicionalnih protijudovskih predsodkov in odpora do modernizacijskih procesov zlasti politične in nacionalne temelje. Za slovenske liberalce so bili Judje nevaren in vpliven
zaveznik nemškega liberalizma in italijanskega iredentizma, antisemitizem pa »orodje«, s katerim so v spopadih s katoliško stranjo dokazovali, kako drugačni so od nemških liberalcev.


akad. prof. dr. Peter Vodopivec

Glavna prednost […] raziskave je v tem, da avtor na podlagi komparativne analize odnosa slovenskih liberalcev na Kranjskem do Judov v primerjavi z drugima dvema slovenskima političnima skupinama (političnim katolicizmom in socialdemokrati), v primerjavi z nemškim liberalnim taborom ter ne nazadnje v primerjavi s (srednje)evropskim liberalizmom pride do zelo pomembnih spoznanj za širše razumevanje slovenskega antisemitizma v obdobju do druge svetovne vojne. V nasprotju z evropskim
liberalizmom je bil namreč slovenski izrazito antisemitsko naravnan, skupaj z antisemitizmom slovenskega katoliškega tabora pa je bil posledično v večini takratne slovenske družbe antisemitizem družbena in politična norma.


dr. Andrej Pančur



Ovitek, kazalo in povzetek so na voljo na spodnji povezavi:

Prenesi:

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino