Gozd in ljudje : razmerja in zgodovina


Gozd in ljudje : razmerja in zgodovina / uredila Meta Remec

Zbirka Vpogledi, ISSN 2350-5656 ; 26

ISBN 978-961-7104-30-1



Iz recenzije izr. prof. dr. Petra Mikše:

Človek je bil v preteklosti vedno najbolj zadovoljen, ko je naravo kultiviral oziroma iz »divljine« naredil kulturno krajino. Narava je še nedavno veljala za lepo in prijetno le tam, kjer je bila »udomačena in zarisana s šestilom in ravnilom«. Avtorji v prispevkih z različnih zornih kotov poglobljeno in interdisciplinarno analizirajo, kako se v odnosu do gozda in človekovem dojemanju naravnega okolja odslikavajo vrednote in način razmišljanja vsakokratne družbe v prostoru in času,
prikažejo poskuse prikrojevanja naravnega okolja človekovim potrebam in želji po dobičku ter posledice teh človekovih posegov in ukrepe za sanacijo nastale škode. Skupno delo strokovnjakov s področja gozdarstva, lesarstva in varstva okolja ter zgodovinarjev vse našteto osvetljuje z različnih plati in zornih kotov ter dopolnjuje medsebojne vrzeli v znanju.



Iz recenzije znanstvenega svetnika, red. prof. Andraža Čarnija:

Pričujoča monografija nas popelje v gozdove in prikazuje pretekle in sedanje načine upravljanja z njimi. Avtorji prihajajo z različnih področij znanosti in obdelujejo tematiko vsak s svojega zornega kota. Tako monografija osvetli različne vidike upravljanja z gozdovi, obravnava pa tudi različne načine njihovega izkoriščanja in varovanja. Takšen pristop zagotavlja bralcu celovit vpogled v odnose med ljudmi in gozdovi. Procesi, ki so potekali v preteklosti, pa se navezujejo na današnje
stanje in jih lahko zasledimo še danes.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

INZ - Inštitut za novejšo zgodovino